Kalendář

<<8 / 2021>>
MoTuWeThFrSaSu
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
Zobrazit kalendář

 

Stravování • 3. 3. 2009

Stravování pro studenty, zaměstnance i cizí strávníky.

Facebook školy • 7. 10. 2019
icon
Přihlášení stravy • 13. 9. 2019

Pro přihlášení stravy po internetu uvádějte číslo zařízení (jídelny) 3539

Nabídka ubytování • 6. 10. 2011

Levné ubytování ve Veselí nad Moravou.

CISCO Akademie • 4. 9. 2017
icon

Netacad - Cisco Networking Academy Program.

Nabídka školení • 9. 11. 2015

Nabídka školení a kurzů (nejen pro studenty).

Napište nám

3 + 3

 

Žákovská knížka OA a SOU


 

Studentský parlament

Co je studentský parlament?

K čemu slouží takový studentský parlament? Jaké má pravomoci? Kdo všechno se může zúčastnit jeho zasedání? Jakou mají poslanci imunitu? To vše se dozvíte v následujícím článku.


Podle nového školského zákona by měly mít všechny školy svůj studentský parlament. Měl by působit jako zpětná vazba v práci školy, řešit všechny problémy studentů, jeho úkolem by měla být také organizace kulturních a sportovních akcí. Parlament by měl mít možnost nahlédnout do rozpočtu školy, případně se k němu vyjádřit. Měl by mít právo promluvit ke školnímu či klasifikačnímu řádu, případně ho pozměnit.


Každá třída má možnost volit zástupce do parlamentu na začátku nebo na konci roku. Doba, na kterou by měl být každý zástupce volen, by měla být jeden rok. Taková skupina lidí si potom zvolí svého předsedu, jeho zástupce a rozhodne, zda budou jejich schůze veřejné nebo ne, zda se jich bude účastnit některý z řad učitelů, vedení školy, nebo jestli chtějí vše zvládnout sami. Musí si zvolit zapisovatele, který povede archiv zápisů ze zasedání parlamentu.


Předseda parlamentu by měl mít 18 let a k jeho povinnostem patří účast na jednání městského zastupitelstva, vedení školy a dětských organizací. Musí zastupovat parlament navenek, podepisovat jeho usnesení, popřípadě jiné listiny vydané parlamentem. Svolává  a přerušuje schůze. Místopředseda, jeho zástupce, by měl mít 18 let a v době jeho nepřítomnosti  ho  zastupuje – přebírá všechny jeho povinnosti a práva.


Parlament musí vždy vystupovat jako skupina. I předseda by si měl uvědomit, že předsedá celému parlamentu. Dostává se totiž do pozice, kdy musí například předat řediteli stížnost na nějakého učitele apod. Bude-li předávat stížnost za celé zasedání, nestane se, že si učitel potom na některého studenta zasedne. Všichni členové a hlavně předseda by si tedy měli uvědomit, že mají v rukou jakousi moc a chovat se k ní zodpovědně.


Všechna důležitá usnesení ze zasedání parlamentu musí být  sdělena všem studentům. Záleží na předsedovi, zda se rozhodne pro mediální formu (školní časopis, rozhlas, plakáty…) nebo bude každý zástupce třídy o přestávce tlumočit informace ze schůze. Forma není důležitá, ale myslím si, že o práci parlamentu je třeba informovat, aby si někteří nemysleli, že se tam chodí studenti „flákat“.

© 2012 - Obchodní akademie a Střední odborné učiliště, Veselí nad Moravou • Realizace Dat Internet, a.s.